Monica Berescu, aviz negativ pentru funcţia de ministru al Cercetării, Inovării şi Digitalizării

Monica Elena Berescu a primit aviz negativ, marţi, pentru funcţia de ministru al Cercetării, Inovării şi Digitalizării din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului.

S-au înregistrat 17 voturi “pentru”, 17 “împotrivă” şi 8 abţineri din totalul voturilor exprimate de membrii comisiilor de specialitate ale celor două Camere.

Comitetul Politic al USR a validat, la 17 octombrie 2021, lista miniştrilor propuşi de premierul desemnat Dacian Cioloş şi programul de guvernare cu care se va prezenta în Parlament. Monica Elena Berescu a fost propusă ministru al Cercetării, Inovării şi Digitalizării.

Monica Elena Berescu s-a născut la 21 mai 1987.

A absolvit Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor din cadrul Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, obţinând licenţa în ştiinţe administrative (2006-2009) şi un program de masterat în Managementul şi Dezvoltarea Resurselor Umane (2009-2011), precum şi Universitatea “Mihail Kogălniceanu”, licenţă în drept (2007-2011). A fost bursieră Erasmus, în perioada septembrie 2010 – ianuarie 2011, la Universitatea de Poitiers din Franţa, potrivit CV-urilor publicate pe site-urile www.cdep.ro şi https://www.usrplus.ro/.

A fost “team manager” (1 sept. 2013 – 31 iul. 2017) şi “operations manager” în cadrul Capgemini (1 aug. 2017 – 6 sept. 2018), “digital brand manager” în cadrul “Layout.Ai” (1 sept. 2018- aug. 2020). În perioada 1 mart. 2018 – 1 dec. 2018 a fost comunicator RO100 Iaşi.

În cadrul formaţiunii PLUS, a fost responsabil de comunicare GIJ Iaşi (2 dec. 2018 – 27 iun. 2019), a deţinut funcţia de preşedinte PLUS Iaşi (iulie 2019-iunie 2021) şi membru al BN PLUS (18 ian. 2020 – oct. 2021). Din 3 octombrie 2021, face parte din Biroul Naţional al USR PLUS.

La alegerile legislative din decembrie 2020, a fost aleasă deputat în circumscripţia nr. 24 Iaşi, pe listele Alianţei USR PLUS.

Este membră în Comisia pentru muncă şi protecţie socială şi în Comisia pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor, unde ocupă şi funcţia de vicepreşedinte.

Face parte din Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda, unde este şi preşedinte, din Grupul parlamentar de prietenie cu Muntenegru şi din Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Irak, precum şi în Grupul PRO-America, conform www.cdep.ro.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *